Krmení a výživa

Morče potřebuje dostatečný přísun vlákniny a vitaminu C. Je třeba si uvědomit, že morče je býložravec,  což znamená, že se jeho strava v přírodě skládá hlavně z čerstvé trávy a lučních bylin, doma pak ze sena a čerstvé šťavnaté zeleniny. Granulované krmivo a ovoce jsou považovány pouze za doplňkové krmivo a morčátkům ho proto podáváme s mírou. Vhodná strava zajišťuje morčátku nejen správnou dávku veškerých důležitých živin (vlákniny, vitamínů a minerálů), ale slouží i jako prevence mnoha závažných patologických onemocnění (onemocnění jater, střevní komplikace, ledvinové a močové kameny,  přerůstání zubů – jak řezáků, tak stoliček - s následkem abscesů atd). Proto je důležité, abychom svému mazlíčkovi/svým mazlíčkům sestavili správný a vyvážený jídelníček.

SENO

Morče musí mít seno k dispozici po celý den. Vhodné je kvalitní luční nebo horské seno, musí být suché, bezprašné. Dnes můžeme koupit i seno s příměsí bylin či ovoce a zeleniny. Obsahuje množství vlákniny, kterou morče potřebuje pro dobré trávení.

VODA

Voda musí být taktéž k dispozici po celý den. Nejlépe v napáječce, kterou pravidelně čistíme.

ZELENINA A OVOCE

Morčata krmíme dvakrát denně (asi 100g ráno i večer), podáváme různé druhy zeleniny, ovoce podáváme přes den jako pamlsek v malém množství. Seznam vhodné zeleniny a ovoce naleznete zde: www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#zelenina

Zelenina nesmí být:

  • přímo z lednice
  • plesnivá, shnilá nebo postříkaná
  • zapařená

V letních měsících podáváme především trávu a byliny.

GRANULE

Podáváme březím a kojícím samicích a mláďatům. Dospělé morče granule nepotřebuje, podáváme je proto pouze jako doplněk stravy nebo pro doplnění přísunu vitaminu C.