Bydlení

JAKÉ BYDLENÍ?

Jak své morče ubytujete záleží na Vás. Je třeba zvážit, kolik morčat chováme, kde je chováme, jakou použijeme podestýlku, ... Jednou z možností může být klec (musí mít ale vysoký spodní díl, aby podestýlka nevypadávala, může být i několikapatrová), dřevná či plastová bedýnka, akvárium (špatně se však čistí a je méně prodyšené) nebo skříně, které využívají chovatelé pro ubytování více morčat, viz.foto na: www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni.

VYBAVENÍ

Klec musí být vybavena napáječkou, miskou, jesličkami na seno, podestýlkou a popřípadě domečkem na schování nebo polštářky pro odpočinek.

Důležitá je v tomto případě volba podestýlky. Máme možnost vybrat z hoblin, pilin, kukuřičné podestýlky, peletek a podobně. Vhodnější jsou hobliny či piliny, protože jsou měkčí a morče si tak neotlačí packy. Komu ale kupříkladu vadí hobliny nebo piliny, může použít dřevěné peletky. Dnes máme nepřeberné množství podestýlek vhodných také pro alergiky či astmatiky, které mohou být navíc šetrné k životnímu prostředí, absorbují pachy a vlhkost a hlavně jsou bezprašné a bez přidaných barviv. Vhodné je také podestýlku kombinovat (př. peletky + buničina).

ÚDRŽBA

Údržba se týká pravidelného čištění. Je vhodné nádobu nejen vybrat, ale dle potřeby také umýt a vyčistit čistícím přípravkem (lze koupit přímo na klece, výborným dezinfekčním a čistícím prostředkem je také kuchyňský ocet, nepoužíváme saponáty a pod.!). Čistíme jednou za měsíc nebo dle potřeby také misku, napáječku, domeček, mřížky klece a další vybavení, které v kleci máme.